Dogtrekking jako sport

2.5.2023


Je to poměrně mladá sportovní disciplína, která do ČR přišla okolo roku 2000. První soutěž se konala ve žďárských vrších. Závod měl název Osamělý vlk. Tento sport, jak už z názvu vyplývá řadíme mezi outdoorové sporty. Milovníci hor a obecně outdoorových sportů si zde přijdou na své. Závod je většinou na několik desítek kilometrů v různých časových etapách za přítomnosti vašeho psa. Minimální vzdálenost je udávána 80 km, běžně účastníci absolvují 100 km závody i více. Při tomto sportu je dávána v popředí vaše fyzická zdatnost. Při této soutěži nejde pouze o překonávání výkonnostních limitů, ale také o vzájemný vztah a porozumění psa a psovoda.
dva psy na skále
Závody máme etapové, nebo založené čistě na časovém limitu. Pokud si zvolíme etapový závod, budeme akceptovat minimální délku etapy, která je 35 km. Etapový závod se liší různým místem startu a cíle.

Co je k tomu potřeba?

Mezi povinnou výbavu patří batoh, který nese psovod. A co všechno musíte s sebou mít během závodu? Povinností jsou dvě botičky pro psa, píšťalku, čelovku, lékárničku, mapu oblasti, vodu pro psa i psovoda včetně misky na vodu a jídlo pro psa. Další výbavou může být pláštěnka, spacák, nebo karimatka (obvykle pro případ nocování venku). Pes je s psovodem spojen pomocí postroje, vodítka, nebo amortizéru. Běh na volno není povolen, pes musí být spojen se psovodem. Dále u sebe musí mít psovod platný očkovací průkaz, který kontroluje veterinární lékař před začátkem každého závodu. Je tedy vaší povinností nechat běžet plně zdravého psa, za kterého zodpovídáte.
výmarský ohaři

Jaká plemena psů se mohou závodu zúčastnit?

Kterákoliv. Na plemeni nezáleží, stejně tak ani na velikosti psa. Záleží pouze na věku. Minimální věk pro účast v závodě je jeden rok.
Jako sport je dogtrekking velmi úspěšným, jeho popularita každým rokem stoupá. V České republice je každý rok uspořádáno několik závodů, které se konají i v rámci mistrovství republiky.

Bouldering – lezení po skále i v zimě

2.5.2023


A co je to vlastně bouldering? Je to druh lezení bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách jen pár metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder, což znamená balvan. V současné době získává velkou popularitu, je nenáročný na vybavení i zkušenosti. To znamená, že nemusíte být zrovna horolezec, abyste si mohli zalézt na lezecké stěně.
boulderová stěna
Na čem se leze?
S objevením tohoto druhu sportu začaly fitness centra a tělocvičny zařazovat do svého vybavení lezecké stěny. V menším měřítku se stávají často součástí školních tělocvičen, ve větším provedení s ním pak přichází lezečtí nadšenci snad v každém větším městě. Umělá lezecká stěna má zpodobňovat přírodní prostředí. Na stěně jsou umístěné tzv. chyty, které napodobňují skalní útvary.
u skalní stěny
Jak do toho?
Na lezeckou stěnu se nemusí bát opravdu nikdo, kdo má chuť to vyzkoušet. Do začátku stačí pohodlné sportovní oblečení a boty a nakrátko ostříhané nehty. Vaše prsty totiž budou mít na menších či větších chytech hodně práce a dlouhé nehty by vám dost překážely. Dobré je, poznat základy lezení s instruktorem, který vám dá cenné rady, často je možné přihlásit se do lezeckých kroužků nebo oddílů, kde probíhají pravidelné tréninky. Můžete se také dát dohromady s partou kamarádů a instruktora si objednat, aby vám vše vysvětlil a ukázal, následně pak můžete pokračovat v tréninku sami.
kámen na umělé stěně
Průběh tréninku
Před samotným lezením se doporučuje rozehřání a rozcvičení kloubů a svalů, což je pro tělo velmi důležité. Poslouží k tomu klasická rozcvička nebo trocha běhání či poskakování, nesmíme zapomenout také na ruce a prsty. Při samotném lezení pak posilujeme svaly, trénujeme dynamiku a vytrvalost, což je pro naše tělo ideální.
Dobré pro tělo
Při lezení se posiluje opravdu celé tělo, více namáhaná je horní polovina těla, proto je nutné se také na konci lezení důkladně protáhnout, aby nás svaly zbytečně nebolely. Nu a až bude venku hezky, můžete vyrazit k nejbližší skále a zužitkovat to, co jste se naučili na stěně.

Navštěvování posiloven

5.3.2020

Hodně lidí si jako své novoroční předsevzetí dá to, že začnou chodit do posilovny a změní své tělo. Jako sport pro jednotlivce, ještě k tomu v poslední době hodně preferovaný, se posilovna jeví jako správná volba pro velké spektrum lidí. Její výhody tkví v tom, že do ní můžete sami, nepotřebujete tedy parťáka nebo celý tým, nemusíte platit trenéra, pokud cviky zvládáte sami a taky není tak časově náročná jako jiné sporty. Právě to dělá z tohoto sportu jeden z nejpreferovanějších na světě. Pokud tedy už máte koupenou svou permanentku nezapomínejte také na správné provádění cviků, protahování a pokud je vaším cílem hubnutí, tak i na správné pálení kalorií. Co tedy v posilovně můžete dělat?Posilovna, stroje, fitness

  • Silové cviky

To, co napadne jako první asi každého z nás. Cviky s činkami, cviky na strojích nebo cviky s vlastní vahou. Cílem těchto cviků je dosáhnout „potrhání“ vašich svalových vláken, které se následnou regenerací stanou většími a vy tak budete mít větší svaly. Zbytečně si ale nehrajte na siláky a jakmile budete cítit, že nemůžete, přestaňte a přijďte třeba za dva dny. Svaly totiž potřebují dostatečnou dobu pro regeneraci. Taktéž dbejte na správné protáhnutí a zahřátí svalů, abyste předešli natáhnutým svalům a podobně.

  • Pálení kalorií

Tyto cviky, taktéž nazývané „cardio“ či „kardio“, můžete provádět i mimo posilovnu, stačí nasednout na kolo nebo si jít zaběhat. V posilovně ovšem najdete také rotopedy, běžecké pásy a jiné stroje na tyto cviky. U těchto cvičení hraje prim to, že se vaše bude potit a vy tak spálíte přebytečné tuky. Taktéž ovšem platí, že před i po tréninku, je dobré protahování šlach a svalových partií.Žena, trenér, činky

  • Posilování s vlastní vahou

Stejně jako u „kardia“ tyto tréninky mohou (ale nemusí) probíhat u vás doma. Jedná se o cviky, u kterých nepoužíváte činky, stroje ani žádné jiné externí váhy, ale jen a pouze vaše vlastní tělo. Mezi tyto cviky můžeme zahrnout například kliky, dřepy, shyby na hrazdě a podobně.

Jumping vás chytne za srdce

10.5.2019

O slávě, která je spojená s novodobým sportem zvaným jumping, jste jistě už slyšeli. I když je tady už několik let, jeho nejlepší časy nastávají právě poslední dobou, kdy si ho chce každý vyzkoušet a rovněž i zjistit, čím je tak úchvatný.

A o tom, že vás dostane svým tempem a dynamickým skákáním, ani neváhejte pochybovat.
skoky do výšky

Trampolíny vedou!

Na klasické trampolíny pro děti, dospělí nepatří. Tyto speciální malé trampolínky jsou však vhodné i pro větší váhové kategorie. Jsou ideální pro všechny, kteří si chtějí opět vyzkoušet to, jaký je to pocit skákat až vám nebudou stačit síly.

Rozdíl, který je však v tomto sportu zásadní je to, že na těchto unikátních trampolínách se skáče dolů! Ne nahoru, jak jste byli zvyklí z dob vašeho mládí.

Efektivní způsob ke zpevnění svalů

Toužíte po tom, posílit nejen střed těla, ale celkovou vaši kondici a každou část vašeho těla? Díky dynamickému střídání rychlých a pomalých kroků, skoků a pohybů, se vám to v krátké době povede všemi deseti. Jedná se o jedinečný styl aerobních cviků, spojených se získáním rovnováhy a udržením svalů v pevné stavbě.

Při skákání je důležité myslet na to, abyste veškerý pohyb situovali dolů do trampolíny a současně udrželi vaše ramena níž než hlavu. Jedině tak docílíte výsledku, který bude správný.
skákání na cestě

Nejrychlejší způsob hubnutí

Samozřejmě, že váš úbytek kalorií bude záležet i od cvičebního plánu vašeho instruktora. Pokud natrefíte na odborníka, který se tím nejen živí, ale žije ním celým svým já, můžete si být jistí, že vám dá pěkně do těla a po hodině skákání se nezmůžete na nic jiné, než na vychutnání si slastného pocitu, jak jste dřeli, bavili se a psychicky si odpočinuli.

To je totiž hlavní myšlenkou jumpingu, takže pokud ji chcete prožít taky, neváhejte se tomuto sportu oddat tělem i duší, tak jako řada lidí, kteří ho zkusili a podmanil si jich už od úplného začátku.