Kino jako zábava, kino jako vzdělání

Diváky lze rozdělit na ty, kdo chodí pro největší zrakový požitek a na ty, kdo si film užijí v širším rozměru. První skupina je o dost početnější. Berou kino jako formu odreagování se, kde si dají popcorn a velkou kolu, nechají se unášet všemožnými efekty a na konci utečou ještě před spuštěním hlavních titulků. Ta druhá skupina zahrnuje filmové nadšence, kteří znají nejen jméno režiséra nebo hlavních herců, ale třeba trochu něco i do historie filmu samotného. Zajímají je filmy umělecké, které se do běžného multiplexu opravdu nedostanou.

Samotné slovo multiplex je označení balíčku televizních a rozhlasových programů a doplňkových služeb vysílaných na jednom kanále v rámci digitálního vysílání. Co se týká kin jako takových, tak nejznámějším a nejrozšířenějším multiplexem je Cinema City. Multiplexy Cinema City provozuje společnost Cinema City Czech s.r.o., která je součástí největšího provozovatele multiplexů ve střední a východní Evropě – společnosti Cinema City International. Nabízejí 2D, 3D a 4D promítaní filmů.
2D – klasický film, který se promítá na plátně. Toto promítání Vám nabídne každé kino.

3D – technologie, která umožňuje promítnout film nikoliv plošně, ale dává mu hloubku. Pro zajištění takového efektu je třeba mít dva záběry jedné scény. Jeden pro pravé oko, druhý pro levé oko.  3D brýle potom slouží k žádoucímu efektu pro diváka. Musíte ale mít brýle vždy pro dané kino, jelikož kina mohou využívat různé metody promítání.

 4D – tento typ kina pracuje více s dalším vybavením kina, konkrétně se sedačkami, které jsou umístěné na válcích, které umožňují pohybovat divákem dle akce na plátně. Stejně tak nám dává možnost užit si dalších fyzických efektů jako je počasí (déšť, mlha) nebo různé otřesy, skoky a bojové scény. Tento druh kina se snaží zaměstnat všech pět smyslu diváka. Je to zajímavý zážitek, který mnohdy uspokojí i náročného zákazníka. Filmy se promítají v klasické délce.

5D – pokud jste se s tím ještě nesetkali, tak i v ČR již máte možnost. Rozdíl mezi 4D a 5D promítáním je hlavně v množství vedlejších efektů. 5D sedačky jsou vybaveny více válci, které umožňují větší pohyblivost a tím i lepší kopírování pohybů na plátně. 3D brýle jsou zde povinností, oproti tomu 4D kina promítají filmy i s 2D obrazem. 5D technika umožňuje promítání krátkých tematických videí. Je to větší zátěž jak na smysly, tak i na peněženku. Přesto jde o zážitek, který doporučuji vyzkoušet.  

Pokud patříte k těm náročnějším divákům, co se týče samotného obsahu filmu, tak můžete využít širokou nabídku artových kin a filmových festivalů. Takovou zajímavostí by pro Vás mohl být multiplatformový festival Be2Can, což je výběrová přehlídka prvotřídních festivalových snímků ze tří nejprestižnějších světových festivalů, která využívá princip multi-platformové distribuce prostřednictvím kina, TV, VOD (Video on Demand – videopůjčovna na dálku) a DVD.

Tento festival má za cíl dostat k divákům filmy, které nabízí pohled do aktuálního festivalového dění a v běžné distribuci se nenabízí. A není to pouze filmová přehlídka, ale zakoupením lístku dostanete pozvánku k diskuzi, kde se Vám nabídne i nadstandardní informační zázemí k jednotlivým filmům. Patříte-li k opravdovým zájemcům o kinematografii, tak toto je jedna ze zajímavých možností rozšířit svoje obzory správným směrem.