Dogtrekking jako sport
Je to poměrně mladá sportovní disciplína, která do ČR přišla okolo roku 2000. První soutěž se konala ve žďárských vrších. Závod měl název Osamělý vlk. Tento sport, jak už z názvu vyplývá řadíme mezi outdoorové sporty. Milovníci hor a obecně outdoorových sportů si zde přijdou na své. Závod je většinou na několik desítek kilometrů v různých časových etapách za přítomnosti vašeho psa. Minimální vzdálenost je udávána 80 km, běžně účastníci absolvují 100 km závody i více. Při tomto sportu je dávána v popředí vaše fyzická zdatnost. Při této soutěži nejde pouze o překonávání výkonnostních limitů, ale také o vzájemný vztah a porozumění psa a psovoda.
Závody máme etapové, nebo založené čistě na časovém limitu. Pokud si zvolíme etapový závod, budeme akceptovat minimální délku etapy, která je 35 km. Etapový závod se liší různým místem startu a cíle.
Co je k tomu potřeba?
Mezi povinnou výbavu patří batoh, který nese psovod. A co všechno musíte s sebou mít během závodu? Povinností jsou dvě botičky pro psa, píšťalku, čelovku, lékárničku, mapu oblasti, vodu pro psa i psovoda včetně misky na vodu a jídlo pro psa. Další výbavou může být pláštěnka, spacák, nebo karimatka (obvykle pro případ nocování venku). Pes je s psovodem spojen pomocí postroje, vodítka, nebo amortizéru. Běh na volno není povolen, pes musí být spojen se psovodem. Dále u sebe musí mít psovod platný očkovací průkaz, který kontroluje veterinární lékař před začátkem každého závodu. Je tedy vaší povinností nechat běžet plně zdravého psa, za kterého zodpovídáte.
Jaká plemena psů se mohou závodu zúčastnit?
Kterákoliv. Na plemeni nezáleží, stejně tak ani na velikosti psa. Záleží pouze na věku. Minimální věk pro účast v závodě je jeden rok.
Jako sport je dogtrekking velmi úspěšným, jeho popularita každým rokem stoupá. V České republice je každý rok uspořádáno několik závodů, které se konají i v rámci mistrovství republiky.