Bouldering – lezení po skále i v zimě


A co je to vlastně bouldering? Je to druh lezení bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách jen pár metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder, což znamená balvan. V současné době získává velkou popularitu, je nenáročný na vybavení i zkušenosti. To znamená, že nemusíte být zrovna horolezec, abyste si mohli zalézt na lezecké stěně.
boulderová stěna
Na čem se leze?
S objevením tohoto druhu sportu začaly fitness centra a tělocvičny zařazovat do svého vybavení lezecké stěny. V menším měřítku se stávají často součástí školních tělocvičen, ve větším provedení s ním pak přichází lezečtí nadšenci snad v každém větším městě. Umělá lezecká stěna má zpodobňovat přírodní prostředí. Na stěně jsou umístěné tzv. chyty, které napodobňují skalní útvary.
u skalní stěny
Jak do toho?
Na lezeckou stěnu se nemusí bát opravdu nikdo, kdo má chuť to vyzkoušet. Do začátku stačí pohodlné sportovní oblečení a boty a nakrátko ostříhané nehty. Vaše prsty totiž budou mít na menších či větších chytech hodně práce a dlouhé nehty by vám dost překážely. Dobré je, poznat základy lezení s instruktorem, který vám dá cenné rady, často je možné přihlásit se do lezeckých kroužků nebo oddílů, kde probíhají pravidelné tréninky. Můžete se také dát dohromady s partou kamarádů a instruktora si objednat, aby vám vše vysvětlil a ukázal, následně pak můžete pokračovat v tréninku sami.
kámen na umělé stěně
Průběh tréninku
Před samotným lezením se doporučuje rozehřání a rozcvičení kloubů a svalů, což je pro tělo velmi důležité. Poslouží k tomu klasická rozcvička nebo trocha běhání či poskakování, nesmíme zapomenout také na ruce a prsty. Při samotném lezení pak posilujeme svaly, trénujeme dynamiku a vytrvalost, což je pro naše tělo ideální.
Dobré pro tělo
Při lezení se posiluje opravdu celé tělo, více namáhaná je horní polovina těla, proto je nutné se také na konci lezení důkladně protáhnout, aby nás svaly zbytečně nebolely. Nu a až bude venku hezky, můžete vyrazit k nejbližší skále a zužitkovat to, co jste se naučili na stěně.