Je libo polštář?

Naše návyky se různí. Zemi od země, region od regionu, člověk od člověka. Co se lůžkovin týče, konkrétně tedy polštáře a peřiny, záleží hodně na tom, na co jsme byli zvyklí z dětství, na naší zdravotní kondici, na teplotě v pokoji, finančních možnostech a mnohém dalším. Vzhledem k tomu, že spánkem strávíme skoro třetinu života, jisté finance bychom do něj investovat měli, pokud to jen trochu jde. Jednak se jedná o dlouhodobější investice a pak to také dost zásadně ovlivňuje zbytek dne, kdy jsme bdělí.
lúžkoviny na posteli.jpg
Nejpodstatnější je zajisté matrace. Tam se cenová investice může pohybovat v opravdu širokém rozmezí. A tu vyšší cenovou skupinu si může dovolit málokdo. Pak hraje ale velkou roli i pokrývka a polštář. S polštáři je to vůbec těžké. Někdo spí raději na vyšším, někdo na nižším, jiný na tvrdším, další na měkčím a ještě další vůbec nejraději bez. Doma si to můžete přizpůsobit podle libosti a najít si ten svůj pravý, odpovídající polštář. Na dovolených nebo návštěvách už je to složitější, tam vám nevhodný polštář může pěkně pokazit spaní i následující den, neboť vás může bolet krční páteř nebo hlava.
Existuje velký výběr polštářů, od různých anatomických a zdravotních po obyčejné, s péřovou výplní nebo tou z dutých vláken a další. Rozměrově jsme nejvíce zvyklí na 90x70cm, ale objevuje se i velikost 40x40cm, která slouží většinou jako doplňkový polštář k těm větším.
tlapky pod peřinou.jpg
Přikrývky za časů našich babiček byly převážně prachové duchny nebo prošívané peřiny plněné prachovým peřím. Postupně ovšem mizí, hlavně díky různým alergiím, které se mezi populací rozšířily. Dnes si můžeme vybírat přikrývky různých rozměrů, podle naší postele a různých výplní, nejčastěji asi s dutým vláknem. Jsou speciální na léto nebo na zimu, různé hřejivosti, případně s jednou stranou na letní přikrývání a s druhou na zimní.