Plánování rodinné dovolené

2.5.2023

Nervozita, radost, stres, nadšení, všechny tyhle pocity se honí hlavou snad každému z nás, při výběru rodinné dovolené. Ono totiž není úplně nejjednodušší vybrat místo a čas, který vyhovuje všem. Malé děti jsou samozřejmě nadšené z dovolené, kde budou mít možnost se pořádně vyřádit, hrát si od rána do večera, starší zase chtějí místo, kde si mohou užívat život dospívajících a dospělí, jak už to tak bývá, si chtějí odpočinout, ale zároveň také vidět nějaké nové místo a užít si trochu zábavy. Jenže jak tohle všechno dát dohromady a dát do kupy ideální dovolenou pro všechny?

okraj ostrova

Odpověď vás nejspíš moc nepotěš, ale pravděpodobně je to nemožné. Vždycky se objeví někdo, komu se konečný plán na rodinné cestování líbit nebude. Jedinou možností je vyjet alespoň na měsíční dovolenou, kdy každý týden budete věnovat vysněné lokaci jinému členu rodiny. Jenže nebude to ještě horší? Každý týden si jeden bude užívat a ostatní zase tiše trpět?

Pokuste se udělat nejlepší kompromis, co můžete. Udělat velkou rodinnou poradu není vůbec špatný nápad. Posaďte se všichni a pokuste e od všech získat informace, jak si dovolenou představují a co by se jim líbilo nejvíce. Rozhodně to nebude snadné, pohodnout se a vyřešit vše tak, by se všichni nepohádali ještě před nějakým konečným plánem.
velký řetízák

Hlavní je zůstat v klidu a mít chladnou hlavu. Jakmile se pustíte do rozbrojů s ostatními členy domácnosti i vy, nejspíše to nikam nepovede. Ideální je nejprve vše probrat s partnerem, či partnerkou a dohodnout se s ním/ní na nějakém plánu, který poté představíte mladším členům a budete řešit nejlepší možnosti s nimi.

Je zřejmé, že budete muset počítat s tím, že děti budou mít nápady jako zábavní parky a podobné. Je jen na vás, zda jim to chcete umožnit, nebo jste ochotni najít pro ně jiný způsob zábavy. Hlavní je podat jim Váš nápad jako naprosto fascinující, aby se pro něj nadchli alespoň tak, jako vy sami.

Se staršími potomky to může být náročnější a možná není úplně špatný nápad zvážit možnost, kde vy budete relaxovat, zatímco dospívající necháte bez dozoru, aby si mohli dělat, co chtějí a jen jim dát čas, kdy se musí vrátit zpátky. Ušetří vám to rozbroje, ale asi trochu poškádlí nervy, protože nejspíš nebudete vždy vědět, kde jsou a co dělají.

Jak už vám nespíše vyplynulo na mysl, přizpůsobit se někomu, abyste byli všichni 100% šťastní, není úplně možné. Můžete udělat plno kompromisů, jenže jak už to bývá, vždy budete muset něco obětovat. Proto není na škodu, se každým novým plánováním společného cestování s rodinou, připravit na to, že to nebude jednoduché a nikdy nezapomínat že cílem je si odpočinout a proto se vše snažte brát s nadhledem a klidem.

Španělsko trochu jinak

2.5.2023


Andalusie leží na samém jihu Pyrenejského poloostrova, skoro až na dohled od Maroka. Co je ní tak zajímavého. První věcí je klima. Vždy jste si přáli zažit opravdové španělské horko? Pak je tato oblast přesně pro vás. Suché, větrné zimy a horká léta dávají krajině naprosto neopakovatelný ráz s písčitými pláněmi, minimem vegetace a to všechno korunované sluncem na bezmračné, blankytně modré obloze. Další je jedinečná architektura, ovlivněná prvky z Afriky i historií španělského královského dvora. Masivní palácové komplexy s kruhovými kopulemi, honosné zahrady, ale i nádherné, bohatě zdobené kostely a katedrály. To všechno je Andalusie.
španělské domky
Nejdůležitějším městem oblasti je Sevilla, která je díky své pozici také ideálním výchozím bodem vašich toulek. Přímo v Seville rozhodně nesmíte minout královský palác. Ten v sobě nezapře inspiraci arabskými stavbami: bohatě zdobené zdi, překrásné mozaiky, labyrinty chodeb a zákoutí a především překrásné zahrady. Komplex budov je tak velký, že se zde dá v klidu strávit celý den, a pořád nebudete mít pocit, že jste viděli všechno.
španělská fontána
Navíc se zde pravidelně konají výstavy, které obohatí vaši již tak zážitky nabitou návštěvu. Navíc, celý palác je postavený tak, aby své obyvatele chránil před horkým španělským sluncem, takže i v době největšího žáru je zde příjemný chlad. Zchladit se můžete i v přilehlé katedrále. Ta svou velikostí snese srovnání se svou madridskou sestrou, a kromě bohaté výzdoby můžete obdivovat i hrob největšího španělského mořeplavce, Kryštofa Kolumba. A pokud vás Sevilla už unudí, odjeďte na nedaleký Gibraltar, nebo navštivte slavnou pevnost Alhambra.

španělské město

Co dalšího byste v Andalusii měli vidět a dělat? Tato oblast je domovem slavných andaluských koní. Tato nádherná zvířata byla vyšlechtěna k tomu, aby své jezdce nesla neúnavně dalekými pláněmi, a kromě krásy tak vynikají i odolností a vytrvalostí. Rozhodně tak nezapomeňte navštívit jeden z místních hřebčínů. A až vám vyhládne, neopomeňte zdejší kuchyni. Marocké vlivy, jako jsou kus-kus nebo jehněčí maso na tisíc způsobů, se zde potkávají se španělským kuchařským umem. Ochutnejte některé z jejich hlavních jídel nebo se posilněte některými z tapas, relaxujte a užívejte si života, tak, jak to umí jenom místní.

Když k moři, tak autobusem do Chorvatska

26.10.2018

Máte v plánu v létě vyrazit někam k vodě? Pokud nechcete riskovat, že vám nevyjde příliš pěkné počasí anebo ještě hůře, že vám celá dovolená proprší, tak raději vyrazte někam k moři. Nabízí se vám celé pobřeží Středozemního moře, kde najdete ráj na zemi. Ovšem pokud nechcete čelit nesnesitelným teplotám a nebezpečným atentátníkům, tak raději zvolte evropskou část tohoto pobřeží, kde naleznete mnoho krásných a bezpečných evropských destinací s podobnými kulturními zvyklostmi, jako jsou u nás. Ať už zamíříte do Řecka, Itálie nebo Chorvatska, či ještě někam jinam, jistě budete spokojeni. Ovšem všichni ti, kdo se snaží spojit svou dovolenou s příznivou cenou, která jejich rodinný rozpočet nepoloží na lopatky, nejčastěji vyrážejí do Chorvatska.
přístav v Dubrovníku
Chorvatsko, to je láska na první pohled, to je země, kam budete rádi vyrážet každé léto a nikdy se vám to neomrzí. Jižní Dalmácie má totiž hned několik velkých předností. Patří k nim nádherné azurové moře s oblázkovými plážemi, příznivé ceny, milí lidé, se kterými se snadno domluvíte, chutná kuchyně a nádherná krajina. A navíc, tady rozhodně neriskujete, že by vám nevyšlo počasí. Vydat se sem v létě znamená jistotu slunečného počasí, a zároveň horkých, ale nikoli příliš horkých a nesnesitelně vysokých teplot. V Chorvatsku je zkrátka všechno právě tak akorát na to, abyste zde mohli prožít ideální dovolenou, ať už se ubytujete v hotelu anebo v soukromí.
přístav ve Splitu
A to je další důležitá věc. Protože je ubytování v Chorvatsku maximálně dostupné ve všech možných cenových relacích, tak si nemusíte kupovat zájezd na míru od cestovní kanceláře, ale můžete se zde vydat po vlastní ose. Ať už si totiž ubytování zamluvíte předem anebo jej budete hledat až na místě, vždy si dobře vyberete. Takže zde můžete dojet pohodlně komfortním autobusem a vystoupit na kterékoli zastávce ve vámi zvoleném letovisku. Dovolená Chorvatsko autobusem je zkrátka ta pravá volba, na kterou se vyplatí vsadit.