Nová koupelna – co pořídit

Pokud momentálně stavíte rodinný dům, či jste ve fázi projektu nebo třeba rekonstruujete vaše stávající bydlení, ať už byt nebo dům, zřejmě před vámi vyvstane otázka, jak si zařídit a vylepšit koupelnu. Pak budete stát před otázkou, zda se budete spíše koupat nebo sprchovat.
Obě varianty mají svá specifika, výhody i nevýhody, které je potřeba si shrnout.Samozřejmě jste limitováni konkrétním prostorem v koupelně, ale pokud máte možnost výběru a ten pak přizpůsobit vašim potřebám, je to samozřejmě lepší.
voda ze sprchy
Ujasněte se výhody a nevýhody obou variant
Jednou a tou nejpodstatnější nevýhodou vany a častého koupání je samozřejmě ekonomická stránka, kdy se časté koupele promítnou do spotřeby vody a nepříznivě tak naruší finanční rozpočet rodiny.
Dalším faktorem, který hovoří ve prospěch sprchování, je vliv na zdravotní stránku, kdy je i časté koupání nevhodné pro naši pokožku, která je tak vysušována, a naopak je tedy vhodnější umývání pod proudem vody, které se dá zkombinovat i s otužováním.
U vany máte ovšem výhody, že pokud jste unaveni po celém dni nebo máte namožené svaly, bolí vás záda, pak není nic lepšího než se naložit do horké lázně s vonným olejem a jen tak si relaxovat a uvolnit se.
Koupání zase ocení malé děti a jejich umývání ve vaně je i pohodlnější, za použití lehátka nebo protiskluzové podložky.
sprcha u okna

Pokud stavíte rodinný dům, pak nejčastěji bývá vhodným řešením skloubit obě tyto varianty a dopřát si obojí. Ideálním řešením pak bývá třeba jedna menší koupelna pouze se sprchovým koutem, případně WC a druhá, větší koupelna, ve které bude obojí, jak sprchový kout, tak i vana.
Důležité je tedy ve finále důkladně zvážit všechna pro a proti a navrhnout tak vhodné (nebo kompromisní řešení), které bude vyhovovat celé rodině a které pro vás také bude výhodnější po finanční stránce.