Do Rakouska na nákup? Proč ne!


V roce 2017 provedla studii společnost GfK, která se zaměřila na nakupování Čechů u našich sousedů. Za nákupy za hranicemi míří Češi nejraději do Rakouska. Podle průzkumových dotazníků nakupuje za našimi hranicemi, tedy v Německu, v Polsku, v Rakousku nebo na Slovensku dokonce 15% Čechů. A z těchto patnácti procent nakupuje 15% lidí v Rakousku. Lidé, kteří jezdí do Rakouska nakupovat, tam podniknou v průměru šest jízd za rok.
jezero Bergsee

A co Češi za hranicemi nakupují?

Možná to bude znít velmi zvláštně, ale především čokolády, bonboniéry, bonbóny, alkohol (lihoviny) a mléčné výrobky, hlavně vynikající sýry. V příhraničních oblastech Čechy motivuje nakupovat v první řadě nesrovnatelně lepší kvalita veškerého zboží. Rozhodující bývá i výhodnější cena zboží, což způsobilo posílení koruny díky zrušení měnové regulace Českou národní bankou. Dnes si zkrátka koupíte za hranicemi více zboží, nebo zboží za nižší cenu, než tomu bylo před několika lety.
To se netýká ovšem pouze potravin, ale i textilních výrobků, tedy oblečení, ložních souprav, ale třeba i pracích prostředků. Češi se nebojí využívat i ne zrovna standardních služeb, jedním z příkladů může být rakouské letiště v Linzi a běžné nakupování rakouských dálničních známek.
drsný roh

Byznys s názvem SKI

Velkým byznysem jsou v zimním období lyžařské svahy. Češi si často stěžují na nepřívětivé poměry v našich lyžařských areálech a raději zamíří někam, kde si dobře zalyžují, kde jsou i zajímavé výhledy do krajiny, a tím pádem i poutavější zážitek z pobytu na sjezdovce. V Horním Rakousku patří k nejoblíbenějším Wurzelalm, Dachstein a Hinterstoder, na rakouské straně Šumavy Hochficht. Mimochodem, v Hochfichtu lyžuje tolik Čechů, že tvoří celou jednu třetinu celkové návštěvnosti skiareálu. Rakouský lyžařský svaz se vyjádřil v tom smyslu, že meziroční nárůst české klientely tvoří v Rakousku celá 4 procenta, což není zanedbatelné číslo. (Ovšem stále nejpočetnější klientela v Rakousku v ubytovacích zařízeních pochází překvapivě z Ruska).