Vyrazte na nákup s vlastní plátěnou taškou a pytlíkem


Ano, je to tak, stačí vyrazit na nákup potravin, ale i jakéhokoli jiného zboží, a rázem si s sebou přinesete také spoustu odpadu. Ten odpad vzniká především z obalů, do kterého je zboží zabaleno. A že jich není málo.

Jen pomyslete na svůj průměrný nákup. Vždyť i ty nejobyčejnější potraviny jsou dnes zabaleny alespoň do kousku plastu. A když už byste si snad mohli koupit něco bez obalu, tak k tomu alespoň získáte mikroténový sáček. Takže z hromady věcí, které doma následně vybalíte, vám zůstane hromada jednorázových obalů, především plastu.
část supermarketu

Možná patříte k těm, kteří si říkají, že když všechno následně poctivě roztřídíte a odevzdáte do hlubin barevných kontejnerů, tak přeci o nic nejde, protože se k životnímu prostředí chováte zodpovědně. Avšak skutečnost je přece jen trochu jiná. Odpad je důležité třídit, to je pravda. Jenže problém je v tom, že pouze třídění odpadu už nestačí.

Třeba se nyní divíte, že sotva jste si doma zaběhali systém s barevnými taškami, do kterých jednotlivé druhy odpadu odkládáte, tak byste to měli měnit. Vždyť mnoho lidí se zatím ještě ani třídit odpad nenaučilo! Problém je ovšem v tom, že i tříděného odpadu je celkově tolik, že už nikdo neví, co s ním. Takže i když svůj odpad poctivě vytřídíte, tak ani to není zárukou toho, že tato surovina bude dále využita a neskončí na skládce anebo i jinde.
dívka s taštičkami

Možná už jste něco zaslechli o tom, že oceány se plní plasty. Ale napadlo vás někdy, že může jít také o vaše plasty? Ano, je to tak. Od doby, kdy Čína přestala vykupovat plastový odpad jako surovinu pro výrobu, se novým odbytištěm plastového odpadu stala jihovýchodní Asie. Ovšem tamní přebytky odpadu mnohdy končí právě v mořích.

Pokud se tedy nechcete podílet na likvidaci našeho prostředí pro život, jednoduše nakupujte bez obalu – buď v bezobalových prodejnách anebo kdekoli jinde do vlastních plátěných tašek a pytlíků na mnoho použití.