Stoupají nároky na děti ve škole?


Mnohokrát jsme slyšeli, že děti to mají dnes těžké. Někdo si myslí, že děti prostě zlenivěly, a proto mají ve škole často potíže. Situace ale není tak jednoduchá, jak by se mohlo z tohoto pohledu zdát. Nestačí říct, že děti pořád jen sedí u počítačových her, je potřeba se na jejich dětský svět podívat z celkového pohledu.
výuka dítěte
Povinnosti a zodpovědnost
Je jasné, že od chvíle, kdy dítě začne chodit do školy, musí začít plnit své povinnosti. Je dobré na děti klást určité požadavky, vždyť se tak připravují na svůj produktivní život. Učíme je samostatnosti, zodpovědnosti sám za sebe. Žijeme ve společnosti, která je založena na výkonu. Je tedy možné, že rodiče, kteří jsou sami vystaveni stresu, mohou tento tlak, třeba i nevědomě, přenášet na své děti. Přílišný tlak na dítě však rozhodně prospěšný není.
 Ambiciózní rodiče
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě ve společnosti obstálo, bylo chytré a úspěšné. Ovšem především bychom se měli zasadit o to, aby bylo šťastné. Když po něm budeme chtít to, na co ještě není zralé, může to vést k tomu, že se dítě začne cítit nedostatečně. Každé dítě je jiné, každé má své tempo vývoje i chápání různých věcí. Rodiče své děti znají, proto by měli citlivě přistupovat i k otázce učení. Pokud školákovi něco nejde dnes, neznamená to, že to nezvládne nikdy. Dětem se musí dát čas, nechat je více v klidu a počkat, o co začnou jevit zájem. Tak se projeví, na co mají talent a jakým směrem se pak mohou vydat i ve svém vzdělávání.
holka a vzorečky
Učit se z vlastních chyb
Možná bude stačit se o školáky citlivě zajímat a nechtít od nich jen samé úspěchy. Zkrátka nelámat věci přes koleno. Přílišnými nároky se toho totiž více pokazí, než vyřeší. Nevadí, když dětem něco nepůjde, nebo se nepovede, vadit by mělo, když se na to dítě vykašle. Pokud se stane chyba, dítě třeba zapomene napsat úkol, bude si za to samo nést zodpovědnost. A to je potřeba je naučit pro život.