Pochyby o rodičovství mají všichni

S příchodem našeho prvního děťátka se nám život obvykle převrátí úplně naruby. Ačkoli jsme měli poměrně jasné představy o tom, co a jak budeme dělat, najednou nastává situace, že se nám naše představy hroutí jako domeček z karet. Dobrým příkladem je noční vstávání k dítěti. Předem víme, že se k němu bude několikrát za noc vstávat a jsme na to připravení, ale až teprve situace nastane a my k dítěti musíme každé dvě hodiny vstávat, teprve až tehdy zjistíme, jak neskutečně náročné to doopravdy je. Hlavně když se tato situace opakuje noc co noc a nám pomalu ale jistě ubývají síly a poznáváme, co je skutečná únava.
syn za otcem
Je to situace, kterou si bezdětný člověk nikdy nedokáže představit, dokud ji sám na vlastní kůži nezažije. Ačkoli mohou často argumentovat tím, že proflámují celou noc a pak fungují, neuvědomují si, že další noci to mohou dospat, s miminkem nedospíte nikdy nic. Ale to nejtěžší přichází až tehdy, kdy se dítě začne projevovat jako osobnost a prosazovat svoji vlastní vůli a je třeba začít s opravdovou a cílenou výchovou. Neustálé pochybnosti , co dítěti ještě dovolit a co už je přes čáru, použít fyzické tresty nebo je nepoužít, nechat dítě, aby si co nejvíc věcí vyzkoušelo samo, nebo jej odtáhnout – ochránit, to jsou jen zlomky rozhodnutí, které každý rodič každý den musí dělat.
rodiče s dcerkou
Obzvlášť, pokud kolem sebe máte hromadu lidí, kteří vám neustále podsouvají rady, jak s dítětem máte zacházet, většinou jsou to vaši nebo partnerovi rodiče. Ti silnější z nás je dokáží odkázat do patřičných mezí, ti slabší dělají, že rady neslyší a ti nejslabší se jimi snaží řídit, alespoň pokud jsou v jejich přítomnosti. Prostě s příchodem dítěte se váš život otočí o 360 stupňů a můžete se na změny dopředu připravovat, jak chcete, ale nakonec vás stejně dítě zaskočí naprosto nepřipravené, hlavně to první, u třetího miminka si už žádné změny ani nevšimnete.