Hand made

Většina z nás si pod tímto pojmem představí kostku mýdla z prapodivných ingrediencí, kterou můžeme koupit někde na trhu. V lepším případě si vzpomeneme na hezké náušnice z korálků, které na nás vykoukly minulý týden na sociální síti.
kokosový ořechy a olej
Ale určitě existuje i skupina zainteresovaných lidí, kteří žijí do jisté míry „hand-made život“. Před několika málo lety by to pro mě byla utopická představa. Ovšem čím déle se člověk zajímá o možnosti domácí výroby čehokoliv, co vás jen napadne, tím více vidíte možnou cestu. Nebudu zastírat, že je to cesta nejspíš dost náročná pro začátečníka. Mírně pokročilý se z vás nejspíše stane až po pár měsících, možná i déle. Troufám si říct, že dost lidí skončí na půli cesty, ale i to se počítá.
Co všechno můžete vyrábět doma?
Možností je nepřeberné množství. Od kompletně domácí stravy, přes domácí drogerii a kosmetiku, doma šité oblečení, doma vyrobené boty, tašky, kabelky. Lze i doma vyrobit nábytek, uháčkovat kobereček, záclony.
Nabízí se otázka, kde na to všechno vzít čas? Samozřejmě jako všechno i takový způsob života může být vaše priorita, pak to jde nejspíš samo. Co ovšem dělat, když vaší prioritou je kromě spokojené rodiny váš koníček nebo si doplňujete studium, nebo se musíte kromě práce ještě starat o někoho jiného a času pro sebe máte prostě málo nebo vůbec žádný?
Existují dnes možnosti, jak zařídit, aby se sen stal skutečností.
Můžete se rozhodnout, že to prostě zkusíte sami, což je pro mě jako pro plně zaměstnanou osobu představa práce 7dní v týdnu 24 hodin denně bez spánku a odpočinku. Nebo požádáte členy rodiny o pomoc při uskutečňování vašeho plánu. Možností by jistě byla i vzájemná výpomoc s kamarádkami. Můžete si zaplatit pomocnici do domácnosti.
Další možností je si hand made výrobky koupit. Jednoznačně největší výběr najdete na internetu, kde opravdu dokážete sehnat i nesehnatelné. Ovšem musíte počítat s vyšší cenou.
ručně vyrobená mýdla
Vyplatí se to?
To záleží na úhlu pohledu. Vyplatí se mi doma vařit ze základních potravin, aby moje rodina byla maximálně zdravá nebo abychom ušetřili? Vyplatí se mi vyrábět doma drogerii a kosmetiku, abych co nejméně zatěžovala přírodu, nebo abych věděla, z čeho je vyrobený ten který produkt? Vyplatí se mi ušít si kabát, abych vlastnila originál? Vyplatí se mi výroba bot, abych měla kousky, které mi vydrží déle než 2 sezóny?
Vždy bude záležet na tom, jaké otázky si budete pokládat, jak na ně odpovíte. Pak najdete svoji ideální cestu.