Šaty pro naše okna

Každý z nás se snaží udělat si svůj domov takový, abychom se v něm cítili příjemně a abychom se rádi vraceli do jeho prostor. Jak se budeme doma cítit, na tom se velmi podílí zařízení domova. Jedním z důležitých prvků je osvětlení našich domovů, průnik světla okny, pocit soukromí, pocit útulnosti. I okna se dají oblékat a musíme si přiznat, že jejich vzhled a funkčnost je pro bydlení velmi důležité. Při zařizování domova mnozí z nás sáhnou po průhledných záclonách, jiní zas po neprůhledných závěsech, žaluziích, někdo zas nechce okna krýt nijak. Záleží na vkusu a potřebách každého z nás. I využití dané místnosti hraje velkou úlohu. Jednotný návod neexistuje. Pokud si nevíme rady, je možné si přizvat ku pomoci designera nebo bytového architekta. Ten umí z odborného hlediska poradit jak vhodný materiál na záclony, tak barvu a další prvky, které nám udělají domov domovem.

 tv na zdi

Možnosti, které můžeme využít

 

1/ Voály –  jde o závěsy a záclony v jednou. Tyto zpola průsvitné dekorační látky mohou dobře udržet místnost vzdušnou s dostatkem světla, zabrání však prudkým slunečním paprskům, které nás mohou třeba v ložnici rušit.  Můžeme nechat tkaninu volně splývat, je však možné jí i rafinovaně aranžovat.

2/Záclona a krajkovým nebo vyšívaným vzorem – tuto možnost zvolí lidé, kteří mají rádi klasiku a neradi se pouštějí do něčeho nezvyklého nebo nevyzkoušeného. Volí proto klasické záclony jako jejich maminky a babičky. Jen zavěšení se dnes trochu mění, lze volit různé možnosti, jak záclony zavěsit, zda na kolejničku a skřipce nebo na tyč a kroužky. Pokud jde o spotřebitele, který se nebrání novým prvkům, lze dnes koupit záclony s fotografickým potiskem, což nám nahradí v místnosti dekorativní obraz.
obrazy nad postelí

3/Vitráže – záclonovinu můžeme instalovat jen na část oken tak, aby byl zakryt vhled do místnosti, ale aby nikde nepřekážely. Jsou oblíbené zejména na kuchyňská okna, kde je třeba okna často otevírat a je nebezpečí, že nám budou záhyby a cípy klasické záclony překážet.

4/Žaluzie – uplatňují se především ve velmi moderních interiérech a vyhovují lidem, kteří upřednostňují strohost a praktičnost.

Šaty pro naše okna
4.3 (86.67%)3